𝐃𝐞𝐬𝐜𝐫𝐢𝐞𝐫𝐞
Pompă Apă Marco UP2/E – Tehnologie Italiană și Precizie Electronică
Sistem de Control Electronic pentru Performanță Maritimă
Modelul Marco UP2/E este o pompă profesională de ultimă generație, fabricată în Italia, concepută pentru a asigura un flux de apă constant în aplicații nautice și recreaționale. Specificații : Senzor Electronic de Presiune, Debit 10L/min, Pinioane PTFE, Alimentare Duală 12V/24V, Autoamorsare 1.5m. Datorită sistemului de control electronic integrat, pompa își modulează funcționarea pentru a menține presiunea optimă, reducând uzura motorului și eliminând necesitatea unui vas de expansiune voluminos.
Avantajele Tehnologice ale Seriei Marco UP2/E
- Pinioane din PTFE (Teflon): Această tehnologie constructivă asigură o rezistență mecanică ridicată și o funcționare silențioasă, fiind ideală pentru pomparea apei dulci sau a amestecurilor cu lichide necorozive.
- Construcție din Materiale Premium: Corpul din alamă placată cu nichel și axul din oțel inoxidabil oferă o protecție totală împotriva coroziunii, asigurând o durată de viață extinsă chiar și în medii umede.
- Management Inteligent al Consumului: Electronica de bord detectează necesarul de apă și ajustează consumul de curent (6A la 12V / 3A la 24V), optimizând astfel resursele de energie ale bateriei dumneavoastră.
- Valvă de Sens Integrată: Include o supapă care menține presiunea în coloană după oprirea pompei, garantând apă instantanee la fiecare deschidere a robinetului.
- Versatilitate Maximă: Designul compact și robust o recomandă pentru o gamă largă de aplicații: duș peridoc, sisteme de apă în rulote, camping sau vehicule utilitare speciale.
Detalii Tehnice și Specificații
- Model: Marco UP2/E (Italia)
- Tensiune alimentare: 12V / 24V DC (detectare automată)
- Debit maxim: 10 litri / minut
- Presiune maximă: 2.0 bari
- Putere motor: 90 W
- Consum curent: 6 amperi (12V) / 3 amperi (24V)
- Siguranță recomandată: 15A
- Adâncime autoamorsare: 1.5 metri
- Racord / Furtun: 3/8" (filet interior)
Aplicații și Recomandări de Utilizare
Pompa Marco UP2/E este alegerea strategică pentru sistemele de duș, punte sau chiuvetă. Este extrem de eficientă pentru ambarcațiuni medii, barci gonflabile și rulote.
Notă IMPORTANTĂ: În cazul utilizării pompei cu apă ce poate conține impurități sau sedimente, este obligatorie instalarea unui filtru cu element de 0.5 mm la intrare pentru a proteja integritatea pinioanelor PTFE.
Recomandări de Montaj și Mentenanță pe Profil
Instalare: Fixați pompa pe o suprafață rigidă sau pe un profil amortizat pentru a minimiza vibrațiile. Datorită funcției de autoamorsare, pompa poate fi montată deasupra nivelului rezervorului de apă (până la 1.5m). Circuit Electric: Utilizați cabluri de secțiune adecvată și instalați siguranța de 15A pentru a preveni orice suprasolicitare electrică. Iernare: Goliți complet apa din corpul pompei înainte de depozitarea în condiții de îngheț pentru a preveni deteriorarea mecanică a componentelor interne.
Concluzie pentru un Sistem Hidraulic de Încredere
Marco UP2/E reprezintă echilibrul perfect între dimensiunile compacte și tehnologia profesională de control electronic. Investiția în acest model italian garantează un flux de apă stabil și o funcționare silențioasă pentru orice ieșire în natură sau pe mare.
Întrebări Frecvente - FAQ
Are nevoie de un controler extern? Nu, electronica este integrată complet în corpul pompei; aceasta pornește și se oprește singură la detectarea căderii de presiune din sistem.
Poate funcționa la 24V? Da, pompa este compatibilă dual-voltage (12V/24V), adaptându-și consumul automat în funcție de tensiunea rețelei la care este conectată.
